Vishay WSL2816R0480FEH
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.048ohm, 0.3098V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0480FEH.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 4527 0.05 Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.05ohm, 0.3162V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
TE Connectivity1-2176057-8
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.051 Ohm 1% 2W ±300ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJ-B1CFR051U
Res Thick Film 1020 0.051 Ohm 1% 2W ±150ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity / AMP1-2176057-7
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.047 Ohm 1% 2W ±400ppm/°C Molded Emboss T/R
Thick Film Surface Mount Chip Resistors Wraparound, Extremely Low Value
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0480FEH provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0481%EHE3
RES 0.048 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .048 1% EH e3