Vishay WSL2816R0470FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.047ohm, 0.3066V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0470FEK.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0470FEK provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watt 0.047ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0471%EKE3
RES 0.047 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .047 1% EK e3