Vishay WSL2816R0470FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.047ohm, 0.3066V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0470FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Mouser
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0470FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watt .047ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0471%EBE3
RES 0.047 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .047 1% EB e3