Vishay WSL2816R0300FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.03ohm, 0.2449V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0300FEK.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0300FEK provided by its distributors.
Res Metal Strip 2816 30MilliOhm 1% 2W ±75ppm/°C Molded Bulk
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.031%EKE3
RES 0.03 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .03 1% EK e3