Vishay WSL2816R0150FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.015ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0150FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Mouser
CAD Models
Download Vishay WSL2816R0150FEB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0150FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watt .015ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0151%EBE3
RES 0.015 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .015 1% EB e3