Vishay WSL2512R1200FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.12ohm, 0.3464V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R1200FBA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Mouser
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.12 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 2512 0.13 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive
PanasonicERJ1TRSFR12U
Res Thick Film 2512 0.12 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL2512FK-070R12L
Res Thick Film 2512 0.12 Ohm 1% 1W ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ1TRSFR13U
Res Thick Film 2512 0.13 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Molded SMD Automotive T/R
PanasonicERJ1TRSFR11U
Res Thick Film 2512 0.11 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R1200FBA provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1watt 0.12ohms 1% BULK PACKAGE
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.121%B43
RES 0.12 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .12 1% B43