Vishay WSL2512R0750FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.075ohm, 0.2739V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0750FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Newark
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity4-1625827-9
Res Metal Foil 2512 0.075 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Molded SMD T/R
TE ConnectivityTL3AR075F
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.075ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE Connectivity4-1625827-9
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.075ohm, 0.274V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 0.082 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0750FEK provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1watt 0.075ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0751%EKE3
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.075ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: Yes