Vishay WSL2512R0700FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.07ohm, 0.2646V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0700FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Newark
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL3AR068FTDG
Res Metal Foil 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R
TE Connectivity4-1625827-9
Res Metal Foil 2512 0.075 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Molded SMD T/R
TE ConnectivityTL3AR075F
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.075ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 0.075 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.075ohm, 0.274V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0700FEK provided by its distributors.
POWER METAL STRIP,2512, 0.07 OHM,1%,1W,75PPM,SMD
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1watt 0.07ohms 1%
2512 (6432Metric) 2512 WSL 0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm 1W 70mOhms ±75ppm/C