Vishay WSL2512R0680FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.068ohm, 0.2608V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0680FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Newark
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL3AR068FTDG
Res Metal Foil 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R
TE Connectivity1-1625827-1
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.068ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE Connectivity1-1625827-1
Res Thick Film 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
KOA SpeerSL1TTE68L0F
Res Metal Plate 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Molded J-Lead SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 0.075 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0680FEK provided by its distributors.
POWER METAL STRIP,2512, 0.068 OHM,1%,1W,75PPM,SMD
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1watt 0.068ohms 1%
2512 (6432Metric) 2512 WSL 0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm 1W 68mOhms ±75ppm/C
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.068ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: Yes