Vishay WSL2512R0610FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.061ohm, 0.247V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0610FEK.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0610FEK provided by its distributors.
Res Metal Strip 2512 61MilliOhm 1% 1W ±75ppm/°C Molded Bulk
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0611%EKE3
RES 0.061 OHM 1% 1W 2512