Vishay WSL2010R3500FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.35ohm, 0.5916V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R3500FEA18.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.33 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJB1BFR33U
Res Thick Film 1020 0.33 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupRL2010FK-070R33L
Res Thick Film 2010 0.33 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
2010 3/4WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors 0.340ohms 1% 100PPM
2010 3/4WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors 0.348ohms 1% 100PPM
PanasonicERJ12ZQFR33U
Res Thick Film 2010 0.33 Ohm 1% 0.75W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R3500FEA18 provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010-18.351%EAE3
RES 0.35 OHM 1% 1W 2010