Vishay WSL2010R1100FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.11ohm, 0.2345V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R1100FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
element14 APAC
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-L1DKF10CU
Res Thick Film 2010 0.1 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ12ZSFR12U
Res Thick Film 2010 0.12 Ohm 1% 0.75W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2010 0.1 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 200ppm/C to 600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-12ZSFR10U
Res Thick Film 2010 0.1 Ohm 1% 0.75W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R1100FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/2watt 0.11ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.111%EBE3
RESISTOR, METAL STRIP, 0.11 OHM 1%; Resistance:0.11ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:0.5W; Voltage Rating:0.23V dc; Series:WSL; Temperature Coefficient:± 275ppm/°C; Resistor Element Type:Solid Metal Nickel-Chrome or Manganese-Copper Alloy; Resistor Case Style:2010; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC; Case Style:2010; External Length / Height:5.08mm; Temperature Coeff. -:275ppm/°C; Tempperature Coeff. +:275ppm/°C; Tolerance, +:1%; Tolerance, -:1%; Voltage Rating DC:0.23V; External Depth:0.635mm; External Width:2.54mm; Max Operating Temperature:170°C; Min Temperature Operating:-65°C; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C