Vishay WSL2010R0520FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.052ohm, 0.1612V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0520FTB.
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJMP3KF50MU
Res Metal Plate 2010 0.05 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-L1DKF50MU
Res Thick Film 2010 0.05 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-L1DKF47MU
Res Thick Film 2010 0.047 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0520FTB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/2watt 0.052ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.0521%R79
RES 0.052 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .052 1% R79