Vishay WSL2010R0290FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.029ohm, 0.1703V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0290FEA18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.029ohm, 0.1204V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.029ohm, 0.2408V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ6BWFR030V
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.03ohm, 0.1225V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ6BWFR027V
Res Thick Film 0805 0.027 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-B3CFR027V
Res Thick Film 0805 0.027 Ohm 1% 0.33W 0ppm/°C to 300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0290FEA18 provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010-18.0291%EAE3
RES 0.029 OHM 1% 1W 2010