Vishay WSL2010R0270FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.027ohm, 0.1162V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0270FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0270FEB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.027 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.027 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .027 1% EB e3