Vishay WSL2010R0220FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.022ohm, 0.1483V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0220FEK18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0220FEK18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 1W,0.022 OHM,1% TOL, PB-FREE, BULK, HIGH POWER
Res Metal Strip 2010 22MilliOhm 1% 1/2W ±75ppm/°C Molded Bulk
RES 0.022 OHM 1% 1W 2010