Vishay WSL1206R2000JEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.2ohm, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R2000JEA.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Related Parts
TE ConnectivityRLP73K2BR20JTD
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.2 Ohm 5% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-8RSJR20V
Res Thick Film 1206 0.2 Ohm 5% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.2ohm, 0.2236V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 1206
KOA SpeerSR732BTTDR20J
Res Thick Film 1206 0.2 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8BSJR20V
Thick Film Chip Res 1206 Low Ohmic 5% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-8BSJR20V
Yageo GroupRL1206JR-070R2L
250mW Thick Film Resistors ±5% ±600ppm/℃ 200mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R2000JEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.2 OHMS,5% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.2 OHM 5% 1/4W 1206
WSL-1206 .2 5% EA e3