Vishay WSL1206R1600FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.16ohm, 0.2V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1600FEB.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 0.165 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTL2BR15FTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.15ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8RSFR16V
Res Thick Film 1206 0.16 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8RSFR15V
Res Thick Film 1206 0.15 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-7W0R15L
500mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 150mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRL1206FR-070R15L
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 150mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1600FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors .16 Ohm 1/4W 1%
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.16 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206