Vishay WSL1206R0680DBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.068ohm, 0.1844V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0680DBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0680DBA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.068 OHMS,0.5% TOL, TIN/PB, BULK, HIGH POWER
RES 0.068 OHM 0.5% 1/2W 1206