Vishay WSL1206R0442DBA18
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.5W, 0.0442 Ohm, 0.5% Tol, Tin/pb, Bulk, High Power
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0442DBA18.
IHS
Datasheet3 pages14 years ago
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0442DBA18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.0442ohm, 0.1487V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Strip 1206 44.2MilliOhm 0.5% 1/4W ±75ppm/°C Molded Bulk
RES 0.0442 OHM 0.5% 1/2W