Vishay WSL1206R0440DBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.044ohm, 0.1483V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0440DBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0440DBA18 provided by its distributors.
Res Metal Strip 1206 44MilliOhm 0.5% 1/4W ±75ppm/°C Molded Bulk
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.044 OHMS,0.5% TOL, TIN/PB, BULK, HIGH POWER
RES 0.044 OHM 0.5% 1/2W 1206