Vishay WSL1206R0330FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.033ohm, 0.0908V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0330FEK.
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 0.033 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
250mW Thick Film Resistors ±1% 33mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRL1206FR-070R03L
Res Thick Film 1206 0.03 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0330FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.033 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/4watt 0.033ohms 1%
Current Sense Resistor, 0.033 Ohm, 250Mw, 1%; Resistance:0.033Ohm; Product Range:Wsl Series; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Metal Strip Rohs Compliant: Yes |Vishay WSL1206R0330FEK