Vishay WSL1206R0210FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.021ohm, 0.1025V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0210FEK18.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
RL Series 1206 0.25 W 0.021 Ohm ±1% SMT Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ3BWFR020V
Res Thick Film 0603 0.02 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ3BWFR022V
Res Thick Film 0603 0.022 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Metal Strip 0805 0.02 Ohm 1% 1/8W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Punched Paper T/R
Res Metal Strip 0805 0.02 Ohm 1% 1/4W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Punched Paper T/R
Res Thick Film 1206 0.022 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0210FEK18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.021 OHM,1% TOL, PB-FREE, BULK, HIGH POWER
RES 0.021 OHM 1% 1/2W 1206