Vishay WSL1206R0200JTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.02ohm, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0200JTA.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8CWJR020V
Res Thick Film 1206 0.02 Ohm 5% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8CWJR022V
1206 LOW RESISTANCE CHIP RESISTOR / 1206 CHIP RESISTOR, 22 MILI OHM, 5%
PanasonicERJ-8CWJR018V
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.018ohm, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206, CHIP
TE ConnectivityRLP73V2BR020JTD
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.02 Ohm 5% 1/2W ±600ppm/°C Molded Paper T/R
Res Thick Film 1206 0.02 Ohm 5% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPE1206JRF070R02L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 20mOhm 5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0200JTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.02 OHMS,5% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.02 OHM 5% 1/4W 1206
WSL-1206 .02 5% R86