Vishay WSL1206R0140DBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.014ohm, 0.0837V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0140DBA18.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0140DBA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.014 OHMS,0.5% TOL, TIN/PB, BULK, HIGH POWER
RES 0.014 OHM 0.5% 1/2W 1206