Vishay WSL1206R0110FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.011ohm, 0.0742V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0110FEA18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1-2176155-5
Resistor Chip Current Sense Metal Foil 0805 0.011 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Paper T/R
PanasonicERJ8CWFR011V
Res Thick Film 1206 0.011 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8BWFR011V
Res Thick Film 1206 0.011 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-B2CFR011V
Res Thick Film 0612 0.011 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 300ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTLM3AER011FTE
Res Current Sense Metal Foil 2512 0.011 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
Res Thick Film 1206 0.011 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 350ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0110FEA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5 W,0.011 OHM,1% TOL, PB-FREE, TAPE/REEL, HI PWR
RES 0.011 OHM 1% 1/2W 1206