Vishay WSL0805R1600FEB
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors .16 Ohm 1/8W 1%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R1600FEB.
RS (Formerly Allied Electronics)
Mouser
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ6RSFR16V
Res Thick Film 0805 0.16 Ohm 1% 0.125W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL0805FR-070R16L
Res Thick Film 0805 0.16 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6BSFR16V
Res Thick Film 0805 0.16 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6DSFR16V
Res Thick Film 0805 0.16 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP1-2176053-3
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.16ohm, 1% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R1600FEB provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.16ohm, 0.1414V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES 0.16 OHM 1% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.16 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP