Vishay WSL0805R0910FEA18
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.25 W, 0.091 Ohm, 1% Tol, Pb-free, Tape/reel, Hipwr
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0910FEA18.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0910FEA18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.091ohm, 0.1508V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Metal Strip 0805 91MilliOhm 1% 1/8W ±75ppm/°C Molded T/R
RES 0.091 OHM 1% 1/4W 0805