Vishay WSL0805R0750FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.075ohm, 0.0968V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0750FEB.
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0750FEB provided by its distributors.
RES 0.075 OHM 1% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.075 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP
WSL-0805 .075 1% EB e3