Vishay WSL0805R0500DBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.05ohm, 0.0791V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0500DBA.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0603 0.05 Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0500DBA provided by its distributors.
RES 0.05 OHM 0.5% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.05 OHMS,0.5% TOL, TIN/LEAD, BULK
CURRENT SENSE RES - SMD
WSL-0805 .05 .5% B43