Vishay WSL0805R0410DBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.041ohm, 0.0716V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0410DBA.
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0805 0.04 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
Res Metal Strip 0805 0.04 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.042ohm, 0.1449V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupPE0805FRM070R04L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 0.04ohm, 0.0707V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6BWFR039V
ERJ Series 0805 0.039 Ohm 0.5 W ±1 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ-6BWFR043V
Res Thick Film 0805 0.043 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0410DBA provided by its distributors.
RES 0.041 OHM 0.5% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.041 OHMS,0.5% TOL, TIN/LEAD, BULK
WSL-0805 .041 .5% B43