Vishay WSL0805R0290FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.029ohm, 0.0602V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0290FEA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL0805FR-070R03L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.03ohm, 0.0612V, 1% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.029ohm, 0.1204V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.03ohm, 0.0548V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ-8BWFR030V
Res Thick Film 1206 0.03 Ohm 1% 1W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8CWFR030V
Res Thick Film 1206 0.03 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ6BWFR030V
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0290FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.029 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.029 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .029 1% EA e3