Vishay WSL0805R0280FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.028ohm, 0.0592V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0280FEK.
Introduction Date2005-07-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL0805FR-070R03L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.03ohm, 0.0612V, 1% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.028ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Metal Strip 2010 0.028 Ohm 1% 1W 75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.028ohm, 0.1673V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ-8BWFR030V
Res Thick Film 1206 0.03 Ohm 1% 1W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8CWFR030V
Res Thick Film 1206 0.03 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0280FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.028 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.028 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .028 1% EK e3