Vishay WSL0805R0280FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.028ohm, 0.0592V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0280FEA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-07-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.028ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Metal Strip 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-6CWFR030V
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6CWFR027V
Res Thick Film 0805 0.027 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ6BWFR030V
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0280FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.028 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.028 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .028 1% EA e3