Vishay WSL0805R0270DBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.027ohm, 0.0581V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0270DBA.
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6CWFR027V
Res Thick Film 0805 0.027 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-6CWJR027V
Res Thick Film 0805 0.027 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 0805 0.025 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
Res Metal Strip 0805 0.026 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
PE FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±75ppm/C 25mOhm 0.125W 1/8W
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0270DBA provided by its distributors.
RES 0.027 OHM 0.5% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.027 OHMS,0.5% TOL, TIN/LEAD, BULK
WSL-0805 .027 .5% B43