Vishay WSL0805R0220FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.022ohm, 0.0524V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0220FTB.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0805 0.022 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.022ohm, 0.1049V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6CWFR022V
Res Thick Film 0805 0.022 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Metal Strip 0805 0.02 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-6CWFR020V
Res Thick Film 0805 0.02 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6CWFR024V
Res Thick Film 0805 0.024 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0220FTB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.022 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP
RES 0.022 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .022 1% R79