Vishay WSL0805R0170FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.017ohm, 0.0461V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0170FEA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.017ohm, 0.0922V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Metal Strip 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.016ohm, 0.0894V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6CWFR016V
Res Thick Film 0805 0.016 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-6CWFR018V
Res Thick Film 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6BWFR016V
ERJ Series 0805 0.016 Ohm ±1% 0.5 W ±200 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0170FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.017 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.017 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .017 1% EA e3