Vishay WSL0805R0130FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.013ohm, 0.0403V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0130FEA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.013ohm, 0.0806V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6CWFR013V
Res Thick Film 0805 0.013 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.014ohm, 0.0837V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.012ohm, 0.0775V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6CWFR012V
Res Thick Film 0805 0.012 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6BWFR013V
Res Thick Film 0805 0.013 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0130FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.013 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.013 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .013 1% EA e3