Vishay WSL0603R0500FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.05ohm, 0.0707V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0500FBA.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0500FBA provided by its distributors.
RES 0.05 OHM 1% 1/10W 0603
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.1 W,0.05 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, BULK
WSL-0603 .05 1% B43