Vishay WSL0603R0200FEB18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.2W, 0.02ohm, 0.0632V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0200FEB18.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2018-01-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0200FEB18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.2 W,0.02 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP, HI POWER
RES 0.02 OHM 1% 1/5W 0603