Vishay RWR80S36R5FSBSL
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 36.5ohm, 8.544V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR80S36R5FSBSL.
IHS
Datasheet4 pages8 years ago
New Yorker Electronics
Supply Chain
Country of OriginMexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 37.4ohm, 8.6487V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 33.2ohm, 8.1486V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite43F33RE
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 33ohm, 200V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite45F40RE
RES, 40R, 5W, AXIAL, WIREWOUND; Available until stocks are exhausted Alternative available
Ohmite45F33RE
Wirewound Res.-Through Hole 5Watt 33Ohm 1% Axial Rohs Compliant: Yes |Ohmite 45F33RE
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR80S36R5FSBSL provided by its distributors.
Res Wirewound 36.5 Ohm 1% 2W ±20ppm/C 0.001% Silicone AXL Bulk
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
EGS-3-80 36.5 1% RWR80S36R5FS BSL