Vishay RN60D8060FB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 806ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN60D8060FB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Newark
element14 APAC
New Yorker Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupMFR-25FBF52-806R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 806ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD806R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 806ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 806ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD750R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 750ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 820ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN60D8060FB14 provided by its distributors.
RESISTOR, METAL FILM,806 OHMS,0.25 W,+/-1%,300 V, AXIAL,100 PPM/C,500 VAC,1.50"
Res Metal Film 806 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Epoxy AXL Bulk
Metal Film Resistor, 806 Ohm, 250Mw, 1%; Resistance:806Ohm; Product Range:Rn Series; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:300V; Resistor Technology:Metal Film Rohs Compliant: No |Vishay RN60D8060FB14