Vishay RN55D8201FB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 8200ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55D8201FB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet5 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Vishay RN55D8201FB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
6,973
Authorized Distributors
4
Resistance
8.2 kΩ
8.2 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 8200ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 7500ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 8660ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 8060ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1622279-1
Res Metal Film 7.5K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Stackpole ElectronicsRNF14FTD7K50
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 7500ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55D8201FB14 provided by its distributors.
RESISTOR, METAL FILM,8.20 KILOOHMS,0.125 W,+/-1%,200 V, AXIAL,100 PPM/C,450 VAC
Axial FIXED RESISTOR Military MIL-R-10509/7RN55 0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm 0.125W 1/8W 8.2kOhm ±100ppm/C
Dale Film Resistors, Resistance 8.2K, Tolerance +/-1%, Cmf-55 8.2K 1% T-1 |Vishay RN55D8201FB14
CMF-55 8.2K 1% T-1 RN55D8201F B14
8.2K¦¸ ¡À1% 125mW ¡À100ppm/¡æ 6.1mm*2.29mm