Vishay RN55C10R0CB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 10ohm, 200V, 0.25% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN55C10R0CB14.
IHS
Datasheet5 pages10 years ago
Introduction Date2016-02-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 10ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 10ohm, 350V, 0.25% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 11ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 10.5ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.05W, 10ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNMF14FTC10R0
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 10ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN55C10R0CB14 provided by its distributors.
Military MIL-R-10509/7RN55 Axial Axial Through Hole Resistor ±0.25% ±50ppm/C 10Ohms 0.125W 1/8W
RES METAL FILM 10 OHM 1/10W 0.25% AXIAL
Rn55C, +/-50 Ppm, 10 Ohm, +/-0.25 % |Vishay RN55C10R0CB14
CMF-55 10 .25% T-2 RN55C10R0C B14