Vishay RL20S511GRE6
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 510ohm, 350V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RL20S511GRE6.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
New Yorker Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 510ohm, 250V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 470ohm, 250V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 560ohm, 250V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSF1JT510R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 510ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSF2JT510R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 510ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RL20S511GRE6 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,510Ohms,350Wv,2+/-% Tol,-200,200Ppm-Tc,rl20-Milstyle |Vishay RL20S511GRE6
RES 510 OHM 1/2W 2% AXIAL
CMF-20 510 2% T-00 RL20S511G RE6