Vishay RH05016R20FC02
Res Wirewound 16.2 Ohm 1% 50W ±20ppm/°C AXL Flange Mount Card Pack
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RH05016R20FC02.
IHS
Datasheet5 pages8 years ago
New Yorker Electronics
Arrow Electronics
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Ohmite850F15R
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 15ohm, 1170V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Chassis Mount
Ohmite810F15RE
Res Wirewound 15 Ohm 1% 10W ±20ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount
Ohmite805F15RE
Res Wirewound 15 Ohm 1% 5W ±20ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount
Res Wirewound 16 Ohm 1% 25W ±20ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount Card
Fixed Resistor, Wire Wound, 25W, 15ohm, 19.3649V, 1% +/-Tol, Chassis Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 12.5W, 15ohm, 13.6931V, 1% +/-Tol, Chassis Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RH05016R20FC02 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 16.2ohm, 28.4605V, 1% +/-Tol, Chassis Mount
RH-50 16.2 1% C02