Vishay RH005125R0FE02
Resistor; 4.125 Ohms; Wirewound; + 1%; 7.5 W; Solder; + 20 ppm/ degC; 1000 VAC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RH005125R0FE02.
IHS
Datasheet5 pages8 years ago
New Yorker Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2004-09-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Ohmite41F125E
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 125ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite45F125E
Wirewound Res.-Through Hole 5watt 125ohm 1% Axial RoHS Compliant: Yes
Ohmite43F125E
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 125ohm, 200V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 125ohm, 25V, 1% +/-Tol, 30ppm/Cel, Through Hole Mount
WIREWOUND RESISTORS - THROUGH HOLE 3WATTS 125OHMS 1%
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 125ohm, 19.3649V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RH005125R0FE02 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Wire Wound, 7.5W, 125ohm, 30.6186V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Chassis Mount
RH-5 125 1% E02 e4