Vishay NH0507R500FC02
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 7.5ohm, 19.3649V, 1% +/-Tol, Chassis Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay NH0507R500FC02.
IHS
Datasheet5 pages8 years ago
New Yorker Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.29.00.00
Introduction Date2007-08-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Resistor, metal Alloy,7.5Ohms,1+/-% Tol,-50,50Ppm-Tc,7580-Case |Vishay RH0107R500FC02
Fixed Resistor, Wire Wound, 25W, 7.5ohm, 13.6931V, 1% +/-Tol, Chassis Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 12.5W, 6.19ohm, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Chassis Mount
TE Connectivity / AMP1-1676814-4
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 8.25ohm, 150V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Chassis Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay NH0507R500FC02 provided by its distributors.
7.5 OHM 1% 50W NON-INDUCT
NH-50 7.5 1% C02