United Chemi-Con EMVY6R3ADA330ME55G
Cap Aluminum Lytic 33uF 6.3V 20% (5 X 5.2mm) SMD 95mA 1000h 105°C Cardboard T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVY6R3ADA330ME55G.
IHS
Datasheet2 pages12 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Newark
Electro Sonic
element14
DigiKey
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWF 6.3V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-0JA330WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 6.3V 33muF 卤20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-HA0J330WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 6.3V 33muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-0JA330WAR
Cap Aluminum Lytic 33uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 30mA 1000h 105C T/R
Wurth Elektronik865090140003
Smd Aluminium Electrolytic Capacitor, Wcap-Aslu Series, 33 F, 6.3 V, Radial Can - Smd, 4 Mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVY6R3ADA330ME55G provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 33UF 6.3V 20%, SMD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2121
CAPACITOR ALUM ELEC 33UF 6.3V 20%, SMD; Capacitance:33µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:6.3V; ESR:1.8ohm; Life Time @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Height:5.2mm; Diameter:5mm