United Chemi-Con EKRG500ELL331MK13S
Cap Aluminum Lytic 330uF 50V 20% (12.5 X 13mm) Radial 5mm 370mA 1000h 105°C Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKRG500ELL331MK13S.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-0.47%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR URZ 50V 330muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
United Chemi-ConEKMG500ELL331MJ16S
Cap Aluminum Lytic 330uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 410mA 1000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKMG350ELL331MJC5S
Cap Aluminum Lytic 330uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 350mA 1000h 105°C Bulk
NichiconUVY1H331MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVY 50V 330muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
NichiconUVY1V331MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVY 35V 330muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
United Chemi-ConEKMG350ETD331MJC5S
Cap Aluminum Lytic 330uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 350mA 1000h 105°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKRG500ELL331MK13S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
Bulk / Capacitor, Aluminum, 50 V, Cap.330 , Dia.12 , Leng.13
330¦ÌF 50V ¡À20% 5mm 1000h@ 105¡ãC 370mA@ 120Hz,555mA@ 100kHz ,D12.5xL13mm 13mm*14.5mm
Radial Can KRG 50V 330muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH